Było ...nie minęło - 14.01.2012 (23m58s).wmv Rozmiar 273,9 MB
Czołgi w wiślanym piachu
Dziś to lasy ciche i spokojne, ale gdybyśmy trafili w rejony na południe od Pilicy 7 września 1939 r., ujrzelibyśmy na tych leśnych dróżkach istny rwetes. Armia Prusy w ruchu odwrotowym w kierunku Wisły doszła do Pilicy. Tu pozostały już tylko trzy dywizje. Plan dowódcy niemieckiego 14 Korpusu zakładał dociśnięcie polskich jednostek do Wisły, uchwycenie przed nimi przepraw na wyjątkowo płytkiej tego roku rzece i zamknięcie kotła. Dowódca Armii Prusy generał Dąb-Biernacki zniweczenie tego planu powierzył 13 Dywizji Piechoty dając jej do ręki szczególny atut w postaci ogromnej siły uderzeniowej 16 nowoczesnych czołgów 7TP. Najważniejszym zaś celem technicznym wyścigu był most w Maciejowicach. Pierwszy, piękny popis walki dali nasi czołgiści pod Odrzywołem. Każde jednak kolejne miasteczko i skrzyżowanie dróg zamieniali Niemcy w silnie umocnioną pułapkę. Z każdą taką jednak sytuacją malał ich impet bojowy, ale też rosły straty czołgistów.
Pod Głowaczowem Niemcy oparli zasadzkę pod jedną ze strategicznych dróg, biegnących równolegle do Wisły. Tu rozegrał się dla polskiego zgrupowania bój o wszystko. I znów rozstrzygający głos należał do czołgów 7 TP. Z tamtego boju w literaturze pozostał zapis o błyskotliwym polskim zwycięstwie po dwugodzinnej walce. Dla naszych jednostek otwarła się droga ku przeprawom.
Dzisiejsza nasza wyprawa w te rejony ma charakter dość szczególny. Kiedy ukazało się pierwsze wydanie książki “Polska broń pancerna w 1939 r.” pojawił się również delikatny zapis o tym, że gdzieś nad Wisłą sześć czołgów 7 TP zostało zepchniętych w nurt. Kłaniamy się z tego miejsca wszystkim kolegom poszukiwaczom, którzy krążąc tu przez całe lata znaleźli to i owo. Prosimy o pomoc w odnalezieniu tych miejsc gdzie Polacy powstrzymywali Niemców próbujących docisnąć 13 Dywizję gdzieś tutaj do brzegu. Dziś zaznaczamy sobie teren poszukiwań. Wierzymy, że wiślanym piachu pozostały nie tylko czołgi, ale także część z siedemnastu dział zgrupowania i mnóstwo drobniejszego sprzętu. Teraz czekamy tylko na bieg spraw urzędowych, stosowne zezwolenia i nieco mocniejszy mróz, który mokry piasek zmieni w nieco mocniejsza skorupę.
A lie has no legs - kłamstwo nie ma nóg. (kłamstwo ma krótkie nogi). (kłamstwo ma krótkie nogi) Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba /Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba. . . Tęskno mi, Panie. . . Do kraju tego, gdzie winą jest duża Popsować gniazdo na gruszy bocanie, Bo wszystkim służą. . . Tęskno mi, Panie. . . Cyprian Norwid (1821 - 1883) Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił. Edmund Burke (1729-1797) Esteta to człowiek pozbawiony wszelkiej wolności odbioru i sądu. Ferro ignique - żelazem i ogniem (ogniem i mieczem); taktyka podboju i palenia ziemi.